Tomáš Matta: Viera v seba mi pomáha zvládnuť ťažšie chvíle

28/12/2022

Z cyklu Svet podľa Michelle

Tomáš pochádza z Košíc a môže sa pýšiť oceneniami z rôznych oblastí. Je to bronzový medailista majstrovstiev Európy juniorov v kickboxe. Získal striebornú medailu ceny Vojvodu z Edinburghu, pripravuje sa na maratón a chcel by sa dostať do politiky. Preto nie je prekvapením, že študuje politológiu so študijným modulom zameraným na medzinárodné vzťahy na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Z Tomáša vyžaruje sebavedomie. Ale zdravé. Žiadna arogancia či namyslenosť. Poznávací znak? Krásne biele zuby. Keď som začala tento rozhovor práve s otázkou, či nedostal náhodou ponuku na robenie reklamy na zubnú pastu, pozeral na mňa úplne nechápavo. Bolo mi hrozne do smiechu z toho, ako chúďa nerozumie, kam mierim. Mojim cieľom ale nebolo urobiť si z neho srandu. Mojim cieľom bolo, aby sa so mnou prestal rozprávať ako produkt neziskovky, ale ako Tomáš.

Možno si na základe toho, čo všetko tento mladý muž dokázal, predstavuješ, že Tomáš mal ľahké detstvo a jednoduchú štartovaciu čiaru. "Každý vidí len ten úspech a nevidí to, čo stojí za ním. Nikdy som sa k ničomu nedostal zadarmo alebo cez nejaké rodinkárstvo. Vždy som na sebe musel makať. Za mojim úspechom stoja všetky tie veci, ktoré som musel zvládnuť v detstve. Moje podmienky v detstve neboli veľmi dobré, no zvládol som ich. Vyrastal som v osade. Dostať sa odtiaľ, je veľmi náročné. Moja babka mi ale pomohla a ukázala smer. Vzor som si bral od každého človeka, ktorý mi ukázal či už niečo dobré alebo nedobré.

Babka je pre mňa všetko. Ona je môj mentor na mojej ceste, ktorý ma učí, radí v živote. Vybrala mi strednú školu. Naučila ma, ako sa správať k ľuďom. Naučila ma a vštiepila do mňa, prečo chodiť do školy a že prácou na sebe sa môžem niekým stať. Vodila ma dokonca aj na futbalové tréningy, keď som bol malý. Bez babky si neviem predstaviť svoj život.

Ku kickboxu som sa dostal tak, že som v električke videl plagát. Nábor do kickboxového klubu. Robiť bojový šport bol odmalička môj sen. V osade sme často pozerali tie filmy ako Jean-Claude Van Damme a hrali sme sa na tie postavy. Tak som sa rozhodol vykročiť za svojim snom.

Išiel na prvý tréning. Vtedy nás tam bolo asi tridsať, ale nakoniec sme ostali len dvaja. Pokračoval som v tréningoch. Dostal som sa až na majstrová Slovenska. Skočil som na druhom mieste. Potom prišla ponuka reprezentovať Slovensko na majstrovstvách Európy juniorov v kickboxe a to v kategórii Kick light a Light contact do 94kg. Tam som skončil v mojej kategórií tretí." A tak sa Tomáš dostal od plagátu z električky až na majstrovstvá Európy juniorov v kickboxe. Tomuto sa hovorí choď za svojim snom.

Okrem toho, že má Tomáš talent na športy, nezabúdajme, že sa chce dostať do politiky. Chcel by prinášať také spoločenské témy, ktoré veľmi v spoločnosti nerezonujú. Napríklad dôvera v štát, ktorá upadá, hodnoty, lídership a ďalšie. Keď som sa ho spýtala, či má na Slovensku nejaký rómsky politický vzor, len sa pousmial. Nemá...

Globálne má však rád Churchilla. "Mám ho aj doma na nástenke. Okrem toho mám na nástenke svoje ciele, ktoré mám napríklad na tento rok. Mám tam ale aj dlhodobé ciele... Kde by som chcel bývať, zabehnutie maratónu, alebo naučiť sa hrať na klavír. Mám tam aj fotky z významných udalostí v živote. Pomáha mi to, keď mám zlé dni a zamýšľam sa, ako sa mi to podarilo."

A čo tá cena vojvodu z Edinburghu? "Získal som striebornú medailu. Táto cena je medzinárodná s dlhoročnou tradíciou. Na Slovensku sa dá získať už vyše 15 rokov. Je pre mladých ľudí, ktorí majú chuť na sebe osobnostne pracovať. Rozvíjať sa v schopnostiach, ako je talent, šport dobrovoľníctvo. A na týchto troch úrovniach sú mladí ľudia oceňovaní. Bronzová, strieborná a zlatá úroveň. Všetko sa delí podľa času. Ako dlho pracuješ na danom cieli. Cena, ktorú som získal, tá strieborná, trvá 9 mesiacov. Vkuse musíš pracovať na tom cieli. Tvoríš si návyky. Učíš sa time management, buduješ vytrvalosť. Súčasťou je dobrodružná expedícia, kedy sa ide s partiou mladých ľudí do cudzieho prostredia. So spacákmi, stanmi, turistickými vakmi na chrbte a idete niekam prežiť, napríklad ako my do nejakého kaňonu, do lesa. Bez telefónu. Máte mapu, ktorá vás naviguje." Mapu? Mapa ma naviguje. Ja neviem trafiť s GPSkom. "Je tam príprava, kde sa to naučíš. Jeden zodpovedá za jedlo, druhý za trasu, čiže vzájomne sa učíš spolupracovať, buduješ si softskills. Ja som sa okrem toho 9 mesiacov učil angličtinu. Mal som na konci nahrať video, ako sa s niekým rozprávam po anglicky. V rámci športu som mal zabehnúť 33km, v rámci dobrovoľníctva som vytváral stránku, ktorá má motivovať a inšpirovať ďalších ľudí pri dosahovaní cieľov. Robil som to formou citátov."

Tomáš bol dokonca aj v Štrasburgu na stretnutí Európskej mládeže v Európskom parlamente. Ale to sa tiež neudialo len tak lusknutím. "Prihlásil som sa do organizácie s názvom Phiren amenca. Ona si vybrala 20 mladých Rómov, ktorých vzala do Európskeho parlamentu. Za Slovensko sme boli vybraní traja. Bolo to stretnutie, kde sme mohli spoznať fungovanie Európy, zúčastniť sa rôznych diskusií a workshopov, ale aj zasadnutí v európskom parlamente. Cieľom stretnutia mládeže bolo tiež predniesť nápady na nové fungovanie Európy k našej lepšej budúcnosti. Europoslanci tie nápady dostanú, niektoré si vyberú a budú na nich ďalej pracovať. Jeden z mojich nápadov sa napríklad týkal životného prostredia, ďalší nápad sa týkal detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Tomáš ďalej vníma veľký zmysel v dávaní možností mladým ľuďom. "Mojim cieľom je dať človeku možnosti. Vďaka tomu, že dáš jednému človeku možnosť niečo dosiahnuť, pomôžeš aj ďalším ľuďom v jeho okolí. Pretože on ovplyvní ich. A ten zasa ďalších. A takto sa roztočí špirála. Preto dávajme ľuďom možnosti!"

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou fondu na podporu kultúry národnostných menšín