VIDEO: Barbora Rácová

16/05/2022

Ponúkame vám ďalší inšpiratívny  rozhovor, tentoraz  s Barborou Rácovou

Barborka pochádza z Dulova, čo je malá dedinka medzi Trenčínom a Púchovom. Je Rómka. Výtvarníčka, maliarka, sklárka, ktorá sa venuje vitrážiam a hlavne kováčka. Zo železa tvorí dizajnové kúsky a dokonca ho spája so sklom. A hlavne! Je to žena! Žena kováčka. 

"Kováč rovná sa chlap. Tak to vníma spoločnosť, nie ja." Áno, máme tu jasný dôkaz, že Barborku nezaujímajú stereotypy spoločnosti. "Už môj dedko bol kováč. Otec založil kováčsku dielnu a ako malé dievča ma tam brával. Takže so bola v dielni odmalička. Videla som, ako sa to železo nahrieva, tvaruje, spoznávala som všetky stroje... Tak mi to ostalo doteraz." 

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda práve knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...