VIDEO: Maroš Balog a Ján Červík

17/06/2022

V rámci projektu AKANA - TERAZ  vám ponúkame aj rozhovor s Marošom Balogom z Banskej Bystrice a Jánom Červíkom zo Žarnovice. 

 Pýtate sa, čo týchto dvoch mladých mužov spája? Hneď niekoľko vecí: obaja sú členovia známeho rómskeho folklórneho súboru Roma Sam z Banskej Bystrice, obaja sú členovia rómskeho literárneho klubu ROLIK a obaja sú mladí rómski aktivisti. 

 S folklórnym súborom Roma Sam pretancovali už azda všetky známejšie rómske festivalové bašavelovania a ich literárna tvorba sa napriek ich mladému veku nachádza v niekoľkých knižných zbierkach z tvorby ROLIK-a. Maroš študuje gymnázium v Banskej Bystrici, Janko Strednú priemyselnú školu dopravnú vo Zvolene. 

 Rozhovor o rómskych koreňoch, o rómskej identite, o tancovaní, o festivaloch, o vzdelávaní, aktivizme, literárnej tvorbe .... a príde aj na skvelý beatbox... 

 Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny... 

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...