PODCAST: Miloš Biháry

20/06/2022
Zdroj: FB Miloša Biháryho
Zdroj: FB Miloša Biháryho

Podcast si môžete vypočuť  na linku https://spotifyanchor-web.app.link/e/szh4UefEZtb

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Milošom Bihárym.

Miloš Biháry je sympatický mladý muž z Trnavy, ktorý sa venuje vážnej hudbe. A venuje sa jej na najvyššiej úrovni. Je to virtuózny klavirista. Má za sebou množstvo ocenení, koncertov, skúseností... Okrem toho si v roku 2012 založil kapelu Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers a spolupracuje aj s Vanessou Šarköziovou.

Napriek týmto úspechom tvrdí, že reprezentovať sa v hocičom je ťažšie, keď si Róm. Musíš byť stokrát lepší než Neróm, aby si ťa všimli...

Miloš sa o umení hudobnej interpretácie zamýšľa takto: "Vo svete vôbec nešpekulujú nad interpretáciou v tom zmysle, že tieto dva takty zahrám piano, toto forte a teraz veľmi "špekulantsky" nad tým budem premýšľať. Nie. Oni hrajú všetko úplne prosto. Začínajú od toho "špekulantského" a pretavujú to do čo najjednoduchšej cesty, aby bola tá hudba prostá. Úplne prostá. U nás sa hrá presne opačne. Ale to je ten ideál je pre mňa ten zahraničný princíp: Aby bola hudba jednoduchá na počúvanie, aby sa lahodne strávila. Interpret síce vie o všetkých interpretačných záležitostiach, ale svoju hudbu podáva laickému publiku tak, aby povedalo, že sa mu to páči, ale nevie prečo. Vtedy je to ono. Vtedy ide o čistú emóciu z hudby."