VIDEO: Tomáš Matta

29/07/2022

Pozvanie do štúdia na rozhovor prijal aj známy rómsky aktivista z Košíc, študent politológie a diplomacie, kickboxer Tomáš Matta.

 Tomáš pochádza z rómskej osady v Nižnej Myšli a vie, čo je to neľahký život v generačnej chudobe. Vďaka babke ale ako školák začal žiť v Košiciach a bola to práve babka, ktorá ho naučila cieľavedomosti a pracovitosti. Dnes sa Tomáš môže sa pýšiť oceneniami z rôznych oblastí. Je to bronzový medailista majstrovstiev Európy juniorov v kickboxe, získal striebornú medailu Vojvodu z Edinburghu, zabehol košický polmaratón a pripravuje sa na maratón, pracuje ako študentský senátor v Akademickom senáte, je známy rómsky aktivista a v budúcnosti plánuje politickú kariéru. Z vlastných skúsenosti vie, že deti zo sociálne vylúčeného prostredia majú veľký potenciál, ale potrebujú pomoc, oporu a vyrovnanie šancí, Tomáš si myslí, že zmena prostredia z podnetného na motivačné by mnohým deťom z osád dala šancu byť podobne úspešným, ako je on sám. A politika môže byť prostriedok, ako to urobiť.... aj preto nie je prekvapením, že Tomáš študuje politológiu so študijným modulom zameraným na medzinárodné vzťahy na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ako to všetko zvláda? "Viera v seba mi pomáha zvládnuť aj najťažšie chvíle.", hovorí tento mladý rómsky aktivista. 

 Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

 Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ. 

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...