14. Daniel Kováč

27/05/2022

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame zaujímavý rozhovor s Danielom Kováčom. 

Daniel pochádza z Tvrdošoviec a venuje sa atletike. Konkrétne chôdzi. Je to reprezentant Slovenskej republiky na 20km, 35km a  50km. K chôdzi sa dostal v roku 2016, keď sa Matej Tóth stal v Pekingu majstrom sveta v chôdzi. Matej ho inšpiroval. 

Daniel mal komplikované detstvo. "Je nás 12 súrodencov. Môj ocino zomrel, keď som mal tri roky. Mamina to nezvládla, tak nás siedmich musela dať do detského domova. Po troch mesiacoch sa moja mamina postavila na nohy a vzala nás z detského domova. To som mal deväť rokov. Na detský domov spomínam veľmi zle. Snažím sa vymazať si všetky spomienky, lebo to bolo naozaj najťažšie obdobie môjho detstva." 

Danko však, aj napriek ťažkým podmienkam, neostal pri sebaľútosti a začal so športom. "Boh mi dal talent na vytrvalosť a v tom sa zdokonaľujem. Po ôsmych mesiacoch trénovania som sa dostal až na majstrovstvá sveta v chôdzi..." 

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny... 

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...