Keď sa stretnú kamaráti a začnú „mudrovať“

14/01/2023

Z cyklu Svet podľa Michelle

3.časť - Aká bude budúcnosť mladých Rómov a Rómok

Je tu posledná časť z nášho stretnutia pri kávičke, ktoré vyústilo až do takýchto pálčivých tém. Poď sa s nami zamýšľať...

Potreba informačného kanála pre mladých Rómov od mladých Rómov

Daniel Bunda nadhadzuje predstavu veľkej virtuálnej internetovej miestnosti, kde by boli vzdelaní Rómovia a Rómky. Tí, ktorým sa podarilo presadiť sa v majoritnej spoločnosti a byť vo svojom obore úspešnými. Do tej miestnosti by mohli chodiť mladí a zhovárať sa s nimi. Pýta sa, či by sa mladým Rómom a Rómkam zišla takáto virtuálna miestnosť, alebo iný druh informačného kanála, ktorý by dokázal osloviť, motivovať, inšpirovať a vzdelávať mladých Rómov a Rómky. Všetci svorne prikyvujeme.

"Ja by som chcel aby tam boli ideálne aj kamery a nech sa to odvysiela," hovorí Tomáš Matta, "treba taký komunikačný kanál medzi mladými, len treba premyslieť aký. Televízny? Internetový? Rozhlasový? Printový? V osadách napríklad chýba voda, elektrina a nehovoriac o internete. Dosah takéhoto kanála je veľký problém. Urobiť sa to dá, ale ako sa to k nim dostane?"

"Možno by sa to dalo vyriešiť tak, že by bol ten prepájací kanál pre mladých Rómov a Rómky zo sociálne segregovaného prostredia , nech je už akýkoľvek, sprístupnený v komunitných centrách," mieni Mikuláš Lakatoš.

Pridávam sa: " Určite by bolo dobré, keby sa tam ukazovali cez príbehy vzory pre mladých Rómov a najmä pozitívne príklady pre malé rómske deti..."

Dôležitosť vzorov v našom živote

"Každý z nás začína na úplne inej štartovacej čiare. Niekto začne na nule, niekto na mínus desať a niekto na plus desať. Je smutné, že to nezávisí od toho, aké má človek kvality." zdôrazňujem.

Tomáš Matta hovorí, že vzor nemal. Mal len veľkú túžbu. "Verím v seba. Človek si tvorí svoju realitu sám svojimi myšlienkami, skutkami a rozhodnutiami. A verím v to, že všetko je možné. Ak by som vzor mal, pomohlo by to. Mal by som niekoho, kto by mi bol takým mentorom."

Mikuláš Lakatoš mal vzory vo svojich učiteľoch. "Boli fantastickí. Nikdy mi nedali pocítiť, že by som bol niečo menej. Vždy som mal pocit, že ma niekto zozadu tlačí. Neskôr som sa stal členom mládeže Červeného slovenského kríža, kde som v 16-tich rokoch začal pracovať s mládežou. Spoznal som sa tam s rôznymi mladými ľuďmi, ktorí sa pre mňa taktiež stali vzormi."

Pri ich slovách sa mi pred očami zjaví moja babka. "Moja babka sa nezastavila pred žiadnou prekážkou. Snažila sa na maximum. Aby sa mala dobre nie len ona, ale aj ostatní. Samozrejme sú pre mňa vzorom moja mama, otec a tiež môj bývalý dejepisár, ktorého som spomínala. Motivuje ma, posúva vpred a zároveň ma konštruktívne kritizuje." Vzory sú podľa mňa potrebné nielen preto, že ukazujú, čo všetko sa dá dokázať, ale aj preto, že sú tu pre nás, keď sa potrebujeme postaviť na nohy.

Budúcnosť mladých Rómov a Rómok na Slovensku

Filozof Jozef Červeňák hovorí, že budúcnosť Rómov bude obrovským problémom. Pretože je uzavretá inklúzia vzdelávania a socializácie. "Už teraz sú niektoré obce tak izolované, že tam nežije ani jeden Neróm. Ak tam aj žije nejaké skupina Nerómov, tak sa dostávajú do obrovských problémov. Obrovských existenčných problémov. Pretože sú v prostredí zániku."

Jozef Červeňák ďalej hovorí o obrovskom odlive rómskych mozgov. "Z takého prostredia všetci utekajú. Všetci čo môžu. Je to ťažké a bude to čím ďalej ťažšie, pretože tí vzdelaní Rómovia sú preč. A keď sú preč, začnú vládnuť úžerníci. Už teraz ovládajú niektoré štvrte a obce. Tým, že sa tam chudoba stále zväčšuje a rastie, tak sme svedkami mnohých epidémii. Tiež sme svedkami mizivého percenta študujúcich Rómov na stredných školách. Strašne mizivého percenta. Základná škola t.j. povinná škola a koniec. Ďalej nejdú. A to je zapríčinené úrovňou života na Slovensku. Tie ekonomicky silné rómske rodiny odtiaľto radšej odídu preč. Lebo chcú život prežiť normálne a pekne. Akoby sa tu mali trápiť chudobou."

Pri Danielovej otázke mi hneď napadla odpoveď: "Budúcnosť si tvoríme sami. Ale! Nie úplne to platí. Vo veľkej miere to závisí aj od toho, akých ľudí máme okolo seba. Ako nás motivujú, inšpirujú... Je veľmi dôležité, aby sa na Slovensku začala rómska otázka už naozaj riešiť. A to systematicky. Problém je však v tom, že tu treba riešiť tri problémy naraz: Zamestnanosť, bývanie a vzdelanie. Môžeme mať vzdelaného Róma, ale čo z toho, ak príde do práce špinavý a neumytý, lebo sa nemá kde poumývať? Potom môžeme mať Róma, ktorý síce bude čistý, ale nebude vedieť ani malú násobilku, pretože ho školský systém zomlel. Taktiež je potrebné, aby sa v spoločnosti začala viac ukazovať rómska inteligencia a začala búrať predsudky."

Svoju budúcnosť na Slovensku majú mladí Rómovia a Rómky vo svojich rukách. Bez opôr, vzorov a akceptácie zo strany majority a politikov to však nepôjde. 

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín