Kristián Kroščen: Otec začal stavať podkrovné izby. Zastavil som ho a povedal mu, že tu bude televízia a je tam dodnes. Už štyri roky

20/02/2023

Z cyklu Svet podľa Michelle

Kiko má sedemnásť rokov a v trinástich založil svoju vlastnú televíziu TV Rebel. Môžete si ju pozrieť na Youtube REBEL TELEVÍZIA OFFICIAL. Začínal na sto divákoch. Dnes ich je tisíc a to televízia funguje len štyri roky.

Kiko je veselý chlapec, ktorému nechýba sebavedomie. Je to ten typ človeka, ktorý si v jednu sekundu niečo zaumieni a druhú to aj urobí. Ako vlastne začala celá táto myšlienka s vlastnou televíziou? "Ja som bol už odmalička iný. V prvom ročníku som chcel byť spevák. Do štvrtého ročníka som spieval. Potom ma chytilo, že pedagogická, tam ma aj vzali. To si teraz troška plním, ale myslím si, že mojou úlohou je pýtať sa. Tak sa pýtam. No a nápad s televíziou? Bolo to trinásteho januára 2018. Stalo sa to tak, že môj otec zhodil strechu a začal robiť podkrovné izby. Ja som ho stopol, keď už to mal hotové - stop tu bude televízia! A je tam dodnes. Už štyri roky."

Nestačím sa čudovať. A čo bolo prvým výstupom? "Začínali sme na seriály Rebeli. Z toho aj vznikol názov Rebel TV. Ten seriál mal obrovský úspech v Hrabušiciach. V našej dedine si ho obľúbili. A postupne prichádzali odberatelia... Viac a viac ľudí, ktorí nás sledovali.

Ja som si potom povedal, že to herectvo mi až tak nejde.... Čo môjmu bratovi ide fantasticky, hlavne tie zákerné postavy. Ja som si povedal, že ja sa radšej pýtam. Tak sa budem pýtať. Založil som si reláciu Kafíčko s Kikom. Videla to aj TV Marikíza, tá relácia mala obrovský úspech a stala sa reláciou roka 2020. Bolo tam dokopy tridsaťjeden hostí. Teraz som tú reláciu zmodernizoval a volá sa Kávičkáreň s Kikom. Mám v pláne ju robiť do konca roka. Riešim tam rôzne témy, ale najradšej mám osobnosti. Keď človek príde povedať voj príbeh.

Zo začiatku sme mali asi sto divákov. Teraz je to tisíc stálych divákov. Teším sa, že to máme pre koho robiť. Ja keď robím tie moderovačky, tak si ich predstavím pred sebou, že to hovorím vlastne im."

Kiko však nie je len moderátor. Jeho ďalšou úlohou v televízii je réžia, strihanie a grafika. "Potrebujeme mať nejaký vizuál aj nejaké logo. Môj brat má na starosti produkciu a kameru. On je pred aj za kamerami. Okrem toho máme aj herečky. produkcia a kamera čiže on je niekedy aj pred kamaerami ale aj za. Máme herečky. Viac ľudí tam ani nie je. Sme asi piati alebo šiesti."

Kde berie inšpiráciu na nové námety? "Nie je ľahké vymyslieť niečo originálne. Pozeráme sa na to tak, či ideme robiť niečo z reálneho života alebo niečo fiktívne. Ja mám rád veci z reálneho života. Pred nedávnom som točil seriál o dedičstve. O tom, ako peniaze vládu na svete. Vymyslel som súťaž, ktorá sa volá Silná trojka. Sú tam so mnou dvaja súťažiaci. Jeden online divák a osobnosť v štúdiu. Osem okruhov, štyri kolá. Na konci sú dve obálky, a ak dostaneš obálku s "gratulujem", postupuješ do finále a hráš o krásnu cenu."

Nebál sa taký mladý chlapec toľkej pozornosti? "Ja som stotožnený s tým, že chcem byť vždy stredobodom pozornosti a to sa mi aj podarilo. Ja som z toho nemal strach. To skôr ľudia, ktorí do toho išli spolu so mnou. Ale ja som ich utešoval, aby sa nebáli, veď budeme slávni," smeje sa Kiko.

Ako na toto celé reaguje okolie. Čo spolužiaci, kamaráti, učitelia? "Moja triedna mi hovorí celebrita. Ona ma rešpektuje a aj ma ospravedlní, keď idem točiť. Ak ma zastavia ľudia na ulici, tak sa spýtajú, čo bude v ďalšom diely." No a ako sa to dá všetko stihnúť? " Streda je najťažší deň, pretože mám v škole sedem hodín. Takže mám voľno od točenia. Ale iné dni sa to dá. Vstávam o piatej. O šiestej mi ide autobus, idem si do školy, o tretej som doma a keď máme rozhovory, tak od štvrtej do šiestej natáčam. Takže ja sa stihnem, aj vyspať, aj točiť aj v škole byť."

Kiko momentálne nemá plány s televíziou, pretože necháva formáty na rok. On sám má však do budúca veľké plány. Po strednej škole, chce ísť študovať masmediálnu komunikáciu na vysokú školu. Chce sa venovať tomu, čo ho baví. "Môj sen je moderovať veľký program. Niečo ako Lets dance. Dúfam, že sa mi to raz podarí. Stačí chcieť a mať pevnú vôľu."

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín