Menšina v menšine alebo som Róm a som gay

25/11/2022

Z cyklu Svet podľa Michelle

Počas písania týchto článkov, som sa stretla s tzv. dvojitým krížom. Najčastejšie sa toto slovné spojenie skloňuje pri rómskych deťoch v detských domovoch. Lenže mne napadol ďalší príklad. Čo ak je Róm zároveň aj homosexuál?

A tak mi život privial do cesty najskôr Daniela. Daniel je chlapec, ktoré obdivujem za kopu vecí. Od toho ako sa dostal na výberovú školu, cez to ako bol Japonsku až po to, ako sa momentálne pripravuje na vysokoškolské štúdium v Amsterdame. A to všetko len a len vďaka svojej šikovnosti. Pretože na toto všetko makal úplne sám. Získal štipendiá a začal si plniť svoje sny. S Danielom sa poznáme už pár rokov a stali sa z nás skvelí kamaráti. Takí tí, čo si často volajú, stretávajú, smejú sa spolu a pomáhajú si navzájom.

Potom som sa stretla s Mikim. Miki študuje na Zdravotníckej škole, stredoeurópskej univerzite v Budapešti, na Prinstone, na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracuje na úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity a pracoval aj v detskom kardiocentre. Brutálne, však?

Daniel a Miki sa stretli na Pride v Košiciach. Obaja si odtiaľ prinieli svoje vlastné dojmy, pocity a myšlienky. Pre Mikiho bol zážitok, že rómska menšina tam mala svoj vlastný stánok: "Bolo super vidieť ľudí chodiť k rómskemu stánku a ochutnávať naše rómske jedlá."

Obaja títo extrémne inšpiratívni chlapci sú homosexuáli. Nehanbia sa za to. Neskrývajú sa. Otvorene o tom hovoria. Ale bolo to tak vždy?

Miki hovorí, že najväčší problém je, že väčšina rómskych komunít je veľmi konzervatívnych. "Náš kultúrny background je nastavený tak, že nejako si žime život, nájdime si partnerku, sploďme deti, vychovajme deti... Sme takto na to kultúrne aj psychicky nastavení. My chceme, aby ten rod nejako pokračoval.

V bode, kedy dieťa príde za rodičom, aby mu oznámilo, že má inú orientáciu, je potrebné porozumenie. Sadnúť sa a porozprávať. Neurobiť to štýlom - zbaľ sa a vypadni z domu - ale povedz mi, ako to vnímaš. Ten rodič by ml dieťaťu podať pomocnú ruku."

Miki nemal problémy po oznámení tejto správy rodičom. "Moja mama mohla byť zo začiatku trošku smutná, ale u nás to zachránilo to, že mám ešte ďalších súrodencov, takže vnúčatá budú," smeje sa Miki, "a tiež mám bratrancov gayov, sesternica je trans a ďalšia je lesbička."

U Daniela to bolo inak. Spočiatku mal strach oznámiť to mame. "Ja som to povedal najskôr sestre. Bola u mňa, sedeli sme na gaučia narovinu sa ma spýtala, či som gay. Povedal som jej pravdu. Bol to dojemný moment. Obaja sme sa rozplakali, sestra ma objala a ja som sa začal pripravovať na oznámenie mojej mame...

Bol tvrdý lockdown. Ja som býval na byte v Košiciach a občas som prišiel k mame na večeru. Jeden raz som si nalakoval nechty na čierno. Mama na mňa ostala pozerať: "Ta ty co ši? To ten buzerant?" a ja že áno, mami.

Potom sa mama na dva dni odmlčala. Neboli to zrovna príjemné pocity, ale chápal som, že spracováva túto informáciu. Preto som jej ten čas doprial. Po dvoch dňoch mi zavolala, aby som sa prišiel najesť. A všetko bolo v poriadku. Teraz sme boli u nej na návšteve aj s mojim frajerom, ktorého si veľmi obľúbila."

Pre oboch bolo najťažšie oznámiť to rodine. Predsudky v spoločnosti síce obaja vnímajú, ale po tom, čo ich prijala rodina, to pre nich nie je až taký problém.

A možno si to ani sami neuvedomujú, ale len tým, že sú, pomáhajú búrať predsudky okolo seba. Napríklad môj otec. Stará škola. Chlap je ten silný, mocný ochranár, čo sa stará o to, aby bola rodina zabezpečená a manželka šťastná a spokojná. Odjakživa mal predsudky voči homosexuálom. Raz k nám prišiel Daniel na návštevu. Úprimne, som sa troška bála, ako to bude celé prebiehať, ale na moje počudovanie, si otec Daniela obľúbil. Mal síce zopár, pre mňa, nemiestnych otázok, ale Daniel to vzal s humorom a otcovi na všetko ochotne odpovedal. Dal si s otcom po vodke a už z nich boli kamoši. Dokonca bol otec úplne v pohode s tým, že k nám príde môj kamarát a dokonca bude spať so mnou v izbe. A mama? Tá Daniela miluje. Vždy keď k nemu idem na pohár vína, nedbala by mi zbaliť preňho polovicu chladničky - šak aby chlapec nebol hladný.

Teším sa, že poznám takýchto skvelých ľudí. A keď sa neviem rozhodnúť, čo si mám obliecť, Daniel je ten najlepší poradca.

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín