Peter Jarábek a Nina Petrová: V tanečnom súbore Jagalo Jilo sme ako rodina

11/03/2023

Z cyklu Svet podľa Michelle

Nina a Peter sú tanečníci z rómskeho folklórneho súboru Jagalo Jilo. Jagalo Jilo v preklade z rómskeho jazyka znamená Horúce srdce. Tento súbor vedie Mirka Gašparová so svojou sestrou a obe sú pre všetkých členov súboru ako mamy. Keďže súbor čaká desiate výročie, plánujú urobiť veľké vystúpenie, kam prídu aj členovia, ktorí už v súbore nie sú. Aby si zaspomínali. V súbore naozaj tancujú horúce srdcia. A nie len horúce, ale aj čisté. Nerobia rozdiely. "Či si Róm, či nie, ak máš cit pre tanec, príď," hovorí Peter.

Títo dvaja mladí ľudia nám rozjasnili deň svojimi úsmevmi. Síce plachými a troška bojazlivými, čo bolo zrejme spôsobené stresom, ale aj tak spríjemnili atmosféru. Hneď ako sme sa pustili do reči a stres troška opadol, nálada sa uvoľnila a spríjemnila ešte viac. Obaja sú dobrí kamaráti a veruže neklamú! Je to z nich cítiť. A okrem toho je z nich cítiť aj pokora, vďačnosť a hrdosť. Hrdosť na svoje korene, rómstvo a aj na svoje úspechy. A to naozaj oprávnene! 

Nina mala už odmalička rada veľké sukne, šaty... Mala cit pre tanec a chcela tancovať v súbore. Keď mala 13 rokov, tak do Jagalo jilo začala chodiť jej sestra. Ona potom skončila a mamina sa za ňu prihovorila a prihlásila ju do súboru.

"Je to 24-členný súbor, ktorý vedú Mirka a jej setra Stanka. Sú super vedúce. Ony sú nám ako druhé mamy. Pomáhajú nám nielen v tanci, ale aj v osobnom živote. Môžeme sa nich s čímkoľvek obrátiť. Či už dopraviť sa na ten tréning alebo ak potrebujeme finančne pomôcť. Nie sú tvrdé. Iba v disciplíne. Konsolidácia všetkých členov je náročná. Je to veľká drina. Tréningy niekedy trvajú šesť, sedem hodín," hovorí Peter.

Súbor Jagalo Jilo nie je zameraný len na rómske tance. Tancujú aj ľudové tance, detvianske, balkánske, čapaše, čardáše... Všetko pospájajú a vznikne z toho jeden tanec. Ak je v súbore niekto slabší, príde silnejší a pomôže mu. Navzájom sa podporujú a ťahajú sa.

Tancujú aj na živú hudbu. Majú spoluprácu s Barborou Botošovou a jej priateľmi. "Máme spolu nejaké pódia odohrané a odtancované. Je to dosť náročné. Pretože nahrávka znie stále rovnako. Pri živej hudbe je to inak. Ale prispôsobili sme sa a vyšlo nám to. Dokonca sme sa dostali aj do Zem spieva," usmieva sa Peter.

Keďže neviem, čo je to Zem spieva, Peťko mi to ochotne vysvetlil. "Zem spieva je súťaž postavená na tradičných rómskych alebo nejakých ľudových tancoch. My sme sa tam dostali tak, že Mirka prišla na skúšku a začala nám vravieť o show Zem spieva. Vraj sa koná tento rok. My sme nemali ani poňatia, čo to je. Ona nám vysvetlila, že je to show založená na tancoch. Tak sme si povedali, že to ideme skúsiť. Išli sme do toho a prepracovali sme sa až do prvého semifinále."

Ninka sa usmieva pri spomienke na účasť v Zem spieva. "Bol to pre nás zážitok. Posunulo nás to vpred, pretože nás uvidelo veľmi veľa ľudí. Nečakali sme, že sa dostaneme až tak ďaleko. Mali sme stres, keď sme vyšli na pódium, ale keď sme začali tancovať, tak sme vedeli že to dáme."

Obaja sú z tohto úspechu šťastní. A dokonca obaja študujú na tej istej škole. Peťo študuje poslený rok na odbornej škole ako kaderník. Ninke chýbajú ešte dva roky. "Neplánoval som tam skončiť. Študoval som ako obchodný pracovník. Ale flákal som to, Tak za mnou prišla zástupkyňa a povedala mi, že môžem ostať na škole, ale buď ako kuchár/čašník alebo kaderník. Ja a kuchyňa? To nejde dokopy. Takže to padlo na kaderníka. V druhom ročníku ma to chytilo a chcel by som mať svoj barbershop," plánuje Peter.

"Ja by som sa chcela byť kaderníčka naučiť pracovať so zákazníkmi. Chcela by som, aby odomňa vždy odchádzali spokojní. Taktiež by som rada pracovala s mládežou," sníva Ninka.

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín