Ria Schneider: Kryptomenám sa venujem preto, že som veľmi futuristická osoba a príde mi, že spájajú svet dokopy

12/01/2022

Z cyklu Svet podľa Michelle

Ria pochádza z malej dedinky Podhájska. V 12-tich rokoch sa začala učiť japončinu. Keď mala 15 rokov, odišla z domu, pretože cítila, že tam pre ňu nie je budúcnosť. Cítila, že stagnuje. Chcela od života viac. Keď odišla do Bratislavy, zmenila sa jej perspektíva na svet a otvorili sa jej nové možnosti. Prešla svet. Ovláda šesť jazykov a je to spolumajiteľka firmy venujúcej sa investíciám.

Ria sa chcela dostať na LEAF Academy. Nevzali ju tam, preto začala chodiť na bežnú strednú školu. V prvom ročníku na strednej si zarábala prekladmi z angličtiny do slovenčiny a češtiny, čiže mala nejaký aktívny príjem. V to leto dostala príležitosť ísť na jazykový kurz na Maltu, kde sa jej otvorili oči. "Spoznala som ľudí z celého sveta. Vďaka Malte mám komunitu ľudí po celom svete. Po tom, ako som sa vrátila na Slovensko, išla som na letné prázdniny naspäť na Maltu. Tam som niekoľko mesiacov bývala. Naučila som sa tam nové veci ohľadom investovania. Po ďalšom návrate na Slovensko, som začala rozmýšľať, čo so životom na dlhodobejšie. Nemôžem si predsa stále zarábať len prekladmi. Zamestnala som sa v jednej spoločnosti v Bratislave. Platili veľmi dobre. Na to, že ja som bola stredoškoláčka, to pre mňa bolo "heaven". Ale nevydržala som tam. Po troch týždňoch som odišla, pretože som dostala príležitosť ísť do Talianska. Do školy sa mi moc nechcelo, tak som sa dala dištančne na súkromnú školu a odišla som do Talianska. V tom čase som si tam našla priateľa. On ma vtedy naučil robiť affiliate marketing." Čo to je? "Máš pekný telefón a chceš ho predať. Predávaš ho za tisícku. Nechce sa ti riešiť, ako ho predať. Nechceš si s tým robiť hlavu. Ja viem, že predávaš telefón. Prídem za tebou a poviem ti, že ti ho predám a ty mi dáš 40% zo sumy. Ja som takto predávala vzdelávacie produkty. Čiže ja to predám a dostanem províziu, na ktorej sa dohodneme." Ja žasnem. Naozaj nemám slov. Odchod z domu v takom mladom veku. Potom cestovanie po svete. Hľadanie si vlastnej cesty. A nezabúdajme, že sa rozprávame o dievčatku, ktoré vtedy malo 16 rokov. Bola to stredoškoláčka.

"Odišla som v druhom ročníku na strednej škole a nikdy som sa nepozrela späť. Verím, že škola môže mať pre veľa ľudí nejaké výsledky. Ale pre tých, čo naozaj chcú od života viac a sami vnímajú, že ich to nikam neposúva, odporúčam nájsť si vlastnú cestu. Mne učiteľka povedala, že keď odídem zo strednej, tak skončím ako bezdomovec s mojou mamkou na ulici. Chcela by som ísť tú pani učiteľku niekedy pozrieť," usmieva sa Ria. A má plné právo byť na seba hrdá.

"Ja osobne vo vzdelávací systém tuto na Slovensku neverím. Naozaj. Potrebujeme na tom zabrať a chcem byť aj ja sama zmenou v tomto systéme. Mám akurát taký projekt na tanieri, kde chcem trošku zmeniť prístup učiteľov. Ja verím, že tí učitelia nemajú zlé úmysly, len veci ktoré učia deti v škole, sú už dávno trošku "outdateované". A hlavne, aby učitelia mali sami skúsenosti z toho, čo učia. Keď som bola napríklad na bilingválnej škole, angličtinu ma učila pani učiteľka, ktorá nikdy nebola za hranicami Slovenska.

Ja keď sa niekoho snažím niečo naučiť, učím ich iba v tom, v čom mám skúsenosti. Keď ich nemám, tak ich delegujem na niekoho iného, kto tie skúsenosti má. A snažím sa ich to učiť reálnymi príkladmi, čo môžu použiť v reálnom živote. A hlavne nie systémom odmena - trest."

Takéto životné rozhodnutia, kedy ti okolie nepraje, nie sú teda vôbec ľahké. Najhoršie je, že musíš prekonať vlastný strach a len si ísť za svojim cieľom. Ktovie akoby to dopadlo, keby Ria počúvla svoju pani učiteľku a ostala na škole... Ona sa však učiť neprestala. Akurát sa začala učiť po svojom. A, okrem iného, začala pilovať svoj talent na jazyky.

"Na Malte som dostala certifikát na úroveň C1ky z angličtiny. Ale zdokonalila som aj v španielčine a kórejčine. Pretože som tam bola v komunite ľudí z Latinskej Ameriky a z Kórei. A vždy mi bolo blbé, že iba kvôli mne rozprávajú po anglicky. Tak som si povedala, viete čo? Kašľať na to. Nechcem, aby ste iba kvôli mne rozprávali po anglicky. Ja sa ten váš jazyk naučím! A naučila som sa. Mám rada výzvy. Dnes ovládam angličtinu, španielčinu, kórejčinu, japončinu, mandarínsku čínštinu na komunikačnej úrovni a začiatky arabčiny.

Pri učení jazyka najviac pomáha obklopiť sa tou komunitou ľudí. Napríklad japončinu mi trvalo sa týmto spôsobom naučiť celkovo 2 roky. Ale človek keď sa do toho naozaj dá, tak sa dokáže jazyk naučiť za pol roka na komunikačnej úrovni."

Momentálne sa Ria venuje marketingu. Ale už ako plnou náplňou práce. S manželom má vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá investíciami a v nej sa špecializujú na všetky nové segmenty investovania. Pomáhajú ľuďom tvoriť si rezervy. Mať nejaké pasívne príjmy. Chrániť majetok pred infláciou. Ľudia majú kedykoľvek k dispozícii nejakého stratéga poradcu, ktorý im všetko zodpovie , poradí, pomôže. "Mojou špecialitou sú kryptomeny a komodity. Taktiež propagujem našu firmu marketingov. Mám na starosti vzťahy s verejnosťou a riešim medzinárodných klientov."

O kryptomenách som už počula. Kamaráti sa mi aj snažili vysvetliť, ako to funguje, ale nemôžem povedať, že by som tomu extra rozumela. "Kryptomena je niečo ako napríklad euro či dolár. Avšak je online. A je to anonymné. Niekto pozná online bankovanie, ale to nie je anonymné. Čiže každý vie vidieť naše transakcie. Vie vidieť, kedy ste čo kúpili. Je to až moc kontrolované. Ak si banka povie, že vám chce zmraziť účet - zamrzne. Keď chceš poslať peniaze, tak ich pošleš cez banku, a pravdepodobnosť, že mi prídu je tam veľká, ale nemusia, keď si ich banka chce nechať.

Kryptomeny sú vlastne meny, najväčšia kryptomena na svete je Bitcoin, ktoré bežia na sieti Blockchain. Je to obrovská internetová sieť, ktorá má v sebe spojených miliardy počítačov. A je to tam anonymné. Nikto nemôže kontrolovať transakcie medzi nami. Takže keď ti chcem poslať nejaké prostriedky, tak ich pošlem priamo. Priamo tebe a rýchlo. Prídu väčšinou do pol hodinky. Dajú sa tam krásne zhodnotiť prostriedky, keďže sme na rastúcej vlne, čo ale nebude navždy."

Ako vlastne Rii napadlo s týmto začať? "Mojou najväčšou inšpiráciou bolo to, že sama som stratila dosť značný kapitál v investíciách, keď som začala. Vtedy som bola v Taliansku a nerozumela som investovaniu. Prvých pár tisíc, ktoré som zarobila, som vložila do akcií - Stockmarket. Nič som o tom nevedela a trošku som sa dala aj oklamať. Prišla som o značný kapitál, čo mi potom dosť skomplikovalo veci. Preto aj ja teraz hovorím ľudom, aby nikdy neinvestovali požičané peniaze alebo peniaze, ktoré si nemôžu dovoliť stratiť.

Každopádne potom som prišla do Viedne. Spoznala som sa s mojim už momentálne manželom. On sa investovaniu celkovo venoval už nejakých 5 rokov a nejako sme dali dokopy počiatočný nápad firmy, ako ľuďom uľahčiť investovanie, aby mali všetko zastrešené pod jednou značkou a mohli sa spoľahnúť na to, že ich niekto neokradne. No a kryptomenám sa venujem preto, že ja som veľmi futuristická osoba. Veľmi ma baví vnímať, čo všetko môže byť v budúcnosti.

Kryptomeny mi prídu, že spájajú svet dokopy. To je vždy to, čo som chcela urobiť. Spájať svet dokopy. Lebo naozaj každý sme človek. Síce iná farba pleti, rasa a tak, ale každý sme človek."

Ria vie o čom hovorí, pretože sama zažila odsúdenie kvôli tomu, že jej otec bol Róm. Zomrel, keď bola malá a keď nastúpila do školy, práve vtedy začala šikana. "Ja som bola v triede jediná polorómka. Chýbal tam ten otec, ktorý by sa ma zastal a povedal, že je v poriadku, že si iná. Otec, ktorý by ma ochránil.

To, že som nebola akceptovaná v spoločnosti, ma dosť poznačilo. Tak som začala chodiť von s ľuďmi, korí boli na drogách, fajčili, pili a ja som to začala robiť v dosť mladom veku. Mala som 11 rokov. Trvalo to asi rok. Potom som sa našťastie dostala na cestu jazykov, ktorá mi ukázala, že byť iný je v poriadku. Ale samozrejme, ostalo to vo mne. Dlho som sa snažila skryť, že som polorómka.

Keď som odišla do zahraničia, videla som, že ľudia tam vôbec neriešia farbu pleti či rasu. Ľuďom tá inakosť práveže príde zaujímavá. Keď sa prezentujete v dobrom svetle, chcú sa dozvedieť o tej kultúre viac. A ja sa sama ešte učím. Tým, že z mamkinej strany nemám rómsku rodinu, iba z tatkovej a s tou už nie som v kontakte, tak sama neviem toľko a snažím sa dozvedieť a naučiť sa viac. Spoznať tie korene.

No čím som bola staršia, tým viac som na to bola hrdá, lebo toto je to odkiaľ pochádzam aj napriek všetkým tým okolnostiam a tomu, že vo mňa nikto neveril, som to proste zvládla a prekonala, aj keď to bolo bez podpory.

A teraz chcem nejakým spôsobom pomáhať mladším ľudom, ktorým neveria, lebo sú iní lebo sú Romáci a je tam ten negatívny stereotyp. Im všetkým chcem ukázať, že sa to naozaj dá. Aj keď vo vás ľudia neveria. Aj keď ste iní. Pozrite a okolo seba, je tu kopa úspešných ľudí."

Ešte som ti zabudla povedať, že toto dievča, táto svetobežníčka a spolumajiteľka firmy venujúcej sa investíciám, má 19 rokov.

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín