Stevie Čikoš: O desiatej v noci mi zavolal Rytmus, že poďme vydať pesničku

27/02/2023

Z cyklu svet podľa Michelle

Stevie má 17 rokov a miluje RnB. V 15-tich nahral skladbu Freelife. Videoklip mu sponzoroval Rytmus, ktorý mu pieseň zavesil na svoj kanál. Za pár hodín mala skladba tisícky videní. Zúčastnil sa aj speváckej súťaže Superstar, čo považuje za obrovskú skúsenosť a zážitok. A netreba zabudnúť, že Stevie má skladbu na novom albume Kontrafaktu KF AKO ROLLS.

Je nedeľa poobede a mňa čaká posledný rozhovor. Nemôžem povedať, že nie som unavená. Som. A veľmi. Keď si však uvedomím, že o chvíľu príde Stevie, je mi lepšie. Príde mladučký umelec s novou energiou. V žltej bunde a širokými nohavicami. Pred očami mám hneď staré videoklipy s Beyoncé a Jay-Z. Staré dobré RnB.

Pozriem sa ešte rýchlo na youtube. Skladba Freelife má vyše 80 tisíc zhliadnutí. "Tátu pesničku som urobil s veľmi známym slovenským producentom a popredným bubeníkom Davidom Hodekom (HOwdy, pozn.), ktorý mi tú pesničku sprodukoval. Stretli sme sa uňho v štúdiu, spravili pesničku a rozmýšľali sme, o čom bude... Nakoniec sme sa rozhodli, že ju spravíme o mne. Ja stále strácam veci. Kľúče. Peňaženku si nechám na stole. A častokrát si z toho nerobím ťažkú hlavu. Takže si žijem Freelife."

A ako sa k tej skladbe dostal Rytmus? "Paťo s Davidom spolupracuje na nejakých veciach. Keď David púšťal moju skladbu v štúdiu, tak tam bol aj Paťo. Zapáčila sa mu a povedal si, že mi pomôže s videoklipom a zavesí to na svoj kanál. Tá spolupráca s Rytmusom bola dobrá. Podľa mňa každá spolupráca s Rytmusom je super.

Je desať hodín večer a zvoní mi telefón. Volá mi Rytmus. "Sevas! Ináč som v Starom meste. Poďme vydať pesničku." A ja, že dobre. A on, že dobre. A on, že budem dole za 10 minút. Tak ja som sa obliekol. Dal som si šlapky s teniskami. Hocičo som na seba hodil. Prišiel som dole a on už ma čakal na Maybachu. Napísali sme popisy na youtube a vydali sme pesničku.

Popravde to bolo tak, že kým on prišiel, tak ja som si pozrel jeho kanál a tá pesnička tam už bola.Za hodinu to malo 4-tisíc videní. Ten jeho kanál má extrémny dosah. Veľmi mi to pomohlo. Tak sme sa stretli, natočili sme také promo video na Instagram a na druhý deň to už malo obrovské čísla."

Krásne sa počúva o takýchto úspechoch. A o to viac, keď si to človek zaslúžil úplne sám a vlastným pričinením. A ešte o to viac, že je naozaj mladučký. Klobúk dole! Ale nie je to, na druhej strane, aj tlak? "Bojím sa pred tým, než niečo vydám. Ako to bude vplývať na ľudí? Bude sa im to páčiť? Nebude sa im to páčiť? Ale v každom prípade som za to strašne rád. Chcel by som vydávať viacero singlov." A čo hejt? "Mne moc na Instagram hejteri nepíšu. ale hejt je normálna vec. Ja si z toho vôbec hlavu nerobím."

A akú hudbu má rád sám Stevie? "V minulosti som mal rád oldschoolové RnB. Neskôr Brysona Tylera čiže novodobé RnB. Strašne ma to inšpiruje a rob mi tá hudba radosť. Zlepšuje mi náladu. A takú hudbu chcem robiť aj ja. Chcem, aby ľuďom zlepšila náladu. Chcem písať o normálnych veciach. O živote. Normálne každodenné veci, v ktorých sa ľudia nájdu."

Stevie má aj čerstvú skúsenosť z účasti v speváckej súťaži Superstar. "Prihlásila ma tam moja mama ešte predtým než som vydal pesničku. Ja som chcel ísť najprv do Superstar a potom vydať pesničku. Prišiel som na casting a skúsil som šťastie. Je to pre mňa obrovská skúsenosť. Lebo stáť na takom pódiu a zažiť také nervy, to sa vám nestane len tak. Oni vám dajú pesničku a na druhý deň ju máte spievať. Je to obrovská skúsenosť. Zoznámil som sa s dobrými ľuďmi. Našiel som si tam kamarátov spevákov, producentov a ukázalo mi to, že je veľa šikovných ľudí na Slovensku. Boli tam fantastickí speváci."

Kontrafakt pri príležitosti svojich 20tich narodenín vydal album KF ako Rolls, ktorý sa stal albumom roka 2021 a Stevie je jeho súčasťou. Spieva skladbu Vydržať. Text mu napísala speváčka a zároveň jeho sestra Teri Čikoš, s ktorou sa navzájom podporujú. Ako sám hovorí, najviac ho podporuje rodina. "Ale snažím sa aj ja sám seba podporovať a motivovať. Dávam si rôzne výzvy."

Ako každý spevák, aj Stevie by sa chcel raz živiť hudbou. "Mať koncerty, vydávať single, vydať EPčko, stať sa aktívnym spevákom a robiť to, čo ma baví. Ale nie je to také ľahké. Pre mňa je úspech, že mám ľudí, ktorým sa moja hudba páči a chcú ju so mnou robiť." Ja si myslím, že o pár rokov budem Steviemu písať, aby mi podpísal CD-čko.

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín